دوره 14، شماره 54 - ( پاییز 1399 )                   جلد 14 شماره 54 صفحات 89-65 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران
2- دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران، (نویسنده مسؤول)
چکیده:  
نیازهای درمانی پیشرفت تکنولوژی پزشکی گاه موجب می‌شود که افراد به صورت خواسته و یا ناخواسته در مسیری قرار بگیرند که ساختارهای ژنتیکی در بدن آن‌ها تغییر داده شود، در صورتی که این واقعه به وقوع بپیوندد، این سؤال مطرح می‌شود که هرگاه ژنی آسیب ببیند، به چه نحوی این آسیب قابل ارزیابی است و در صورت اثبات مسؤولیت در آسیب‌رسانی به ژن، نوع مسؤولیت افراد حقیقی و حقوقی چه می‌باشد؟
این پژوهش که به روش توصیفی ـ تحلیلی انجام‌شده نشان می‌دهد که هر کدام از شرایط و فاکتورهای که در طی فرایند تغییر ژنتیک لازم و ضروری است، از جمله شرایط زیست ژنی، محیط کاشت ژنی، برش ژنی و... اگر برخلاف اصول و ضوابط تخصصی و بدون در نظرگرفتن شرایط قانونی انجام شود، قطعاً می‌توان مرتکب آن را مسؤول قلمداد کرد و طبق قواعد باب مسؤولیت با آن برخورد کرد، لکن میزان مسؤولیت وی با توجه به عنصر قصد و اراده در ارتکاب عمل خواهد بود. همچنین اگر بتوان رابطه سببیت را بین تغییر ژن و آثار جانبی ناشی از این عمل، احراز کرد مرتکب قابل مجازات خواهد بود و در نتیجه حکم بدوی در رابطه با تغییر ژنتیک و آسیب‌های وارده بر آن بر اساس اطلاق آیه قصاص، قصاص خواهد بود که با دو شاهد و یک بار اقرار ثابت می‌شود منتهی این حکم در فروض مختلف تغییر پیدا می‌کند و مرتکبین قطعاً مسؤولیت مدنی خواهند داشت.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1398/10/21 | پذیرش: 1399/2/28

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.