دوره 15، شماره 56 - ( 1-1400 )                   جلد 15 شماره 56 صفحات 516-505 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه ژنتیک، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: تشخیص زودرس بیماری­ های پیش از تولد و به دنبال آن، درمان به موقع ناهنجاری­ های مادرزادی، جزء دغدغه ­های اصلی سیستم بهداشت و درمان است. آزمایشات غربالگری مجموعه­ ای از تست­ ها است که به منظور بررسی سلامت جنین و غربالگری کودکان در معرض خطر از لحاظ بیماری­ های عفونی، سندروم داون و برخی دیگر از نقایص ژنتیکی و ناهنجاری­ های فیزیکی در ماه ­های مختلف بارداری انجام می ­شود. نوع نهایی غربالگری متوالی یک روش غربالگری مشروط، شبیه به روش متوالی گام به گام است. در صورت شناسایی ناهنجاری­ ها در جنین ناقص­الخلقه عقب افتاده منجر به عسر و حرج بنابر قانون سقط درمانی مصوب 1384، قبل از ولوج روح، امکان سقط درمانی می باشد. هدف تحقیق لزوم اصلاح مواد 56 و 53 طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، مصوب 26 اسفند ماه 1399 مجلس شورای اسلامی (در حال بررسی در شورای نگهبان)، در جهت تسهیل غربالگری و ابقای قانون سقط درمانی می ­باشد.
مواد و روش‌ها: این تحقیق نظری با روش توصیفی تحلیلی با جمع ­آوری اطلاعات به صورت کتابخانه­ ای و مراجعه به کتب، مقالات و پایان­نامه ­ها فارسی و انگلیسی پرداخته است.
یافته‌ها: در این تحقیق ادله علمی، فقهی و حقوقی (اعم از قوانین بین­ المللی و داخلی)، در لزوم تسهیل عمل غربالگری و ابقای قانون سقط درمانی به طور مبسوط بیان می­ شود.
ملاحظات اخلاقی: در تمام مراحل نگارش پژوهش حاضر، ضمن رعایت اصالت متن، صداقت و امانت­داری رعایت شده است.
نتیجه‌گیری: مبحث غربالگری سلامت جنین ذیل مبحث حق بر سلامت و بهداشت عمومی، حقوق زنان، حقوق کودک، حق باروری بنابر قوانین بین­ المللی و داخلی در جهت بهبود کیفیت زندگی و پیشبرد فرآیند توسعه انسانی با تئوری هویت ناطق، مبحث سقط جنین مبتلا را در موارد شمول ماده واحده قانون سقط درمانی و قبل از ولوج روح، بنابر قاعده فقهی لاضرر، اضطرار، تزاحم، عسر و حرج، اهم بر مهم، دفاع مشروع و قاعده سلطنت، جایز می­داند. لذا اصلاح طرح جمعیت و حمایت از خانواده ذیل مبحث تسهیل غربالگری و ابقای قانون سقط درمانی منتج می­ گردد.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1399/9/15 | پذیرش: 1400/1/22

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.