جلد 15 - ویژه نامه نوآوری حقوقی                   جلد 15 - ویژه نامه نوآوری حقوقی صفحات 73-59 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: روند رو به رشد جمعیت و کمبود فضا در شهرهای بزرگ وجود آپارتمان­ نشینی را توجیه می­کند ساخت­ و ساز آپارتمان نیز حرفه مستقل عده­ای از اشخاص حقیقی و حقوقی شده است در سال­های بعد از انقلاب اسلامی نظر به افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش تقاضای مسکن و از طرفی گران بودن زمین­ه ای شهری سازندگان را بر آن داشت تا بخشی از نیاز مالی خود را از طریق پیش ­فروش بخشی از ساخته­ های خود تأمین نمایند همچنین کم بودن قدرت خرید متقاضیان نیز از سوی دیگر سبب تشویق ایشان به پیش ­خرید و پـرداخت اقساطی ثمن شد همگی این عـوامل دست به دست هم داد تا پـدیده پیش­ فروش و پیش ­خرید آپارتمان در شهرهای بزرگ رایج گردد و شیوع پیدا کند. هدف از این تحقیق دستیبابی به راهکارهایی در جهت اجرای صحیح پیش ­فروش ساختمان در جهت تضمین حقوق شهروندان می­باشد.
مواد و روش‌ها: این تحقیق بصورت توصیفی-تحلیلی نگارش شده است.
یافته‌ها: یافته­ ها حاکی از این است که قانون پیش­ فروش ساختمان مصوب 1389 با بیست و پنج ماده و چهار تبصره گامی بلند در راستای اجرای صحیح پیش ­فروش ساختمان در جهت تضمین حقوق شهروندان برداشته است.
ملاحظات اخلاقی: مقاله پیش رو با تکیه بر اصول صداقت و امانت­داری نگارش گردیده است.
نتیجه‌گیری: همگام با روند  ساخت ­و ساز و نیاز به مسکن در جامعه مقنن نیز احساس نیاز پیدا کرد تا برای نظم بخشیدن به این قراردادها دست به تقنین و وضع قوانین سازگار با موضوع بزند از همین روی در سال 1389 قانونی به نام قانون پیش ­فروش ساختمان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که موجب تنظیم بخشی از روابط موجود بین خریداران و فروشندگان گردید و حقوق شهروندان نیز در این قانون تضمین گردید.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1399/12/16 | پذیرش: 1400/4/27

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.