دوره 15، شماره 56 - ( 1-1400 )                   جلد 15 شماره 56 صفحات 225-239 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد دامغان، دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران
2- گروه حقوق بین الملل، واحد دامغان، دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران
3- گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی، واحد دامغان، دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: حقّ دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی و درمانی و در کل باورِ بهره­ مندی همه انسان­ ها از حقوق بنیادینِ بشر، مصرّح در منشورِ سازمان­ ملل­ متحد، اعلامیۀ جهانی حقوقِ ­بشر و معاهدات بشردوستانه و همچنین ایدۀ مسئولیتِ حمایت از انسان­ ها، بی ­شک بازتاب والاترین و عمیق­ ترین ارزش­ های انسانی­ است که در هنجارهای اجتماعی قرن اخیر نمود عینی یافته­ است. ایفاد این حق با توّجه به شرایط دولت­ ها و جامعه بین­ المللی همواره با چالش ­هایی همچون جنگ، بلایای طبیعی و دولت­ های ­ناتوان مواجه ­بوده که بهره­ مندی عادلانه انسان­ ها از حقوق بنیادین بشر را به مخاطره انداخته و گاهاً ناممکن ساخته ­است.
مواد و روش‌ها: این پژوهش با بهره ­گیری از واکاوی آرای حقوق­دانان و با استفاده از روش توصیفی و تحلیلی صورت پذیرفته است.
یافته‌ها: جامعۀمدنی جهانی که نظامی مستقل از دولت­ ها و سازمان­­ های بین­ المللی است به ­کمک نهادهای زیرمجموعه فعال خود در حوزه بهداشت و سلامت از جمله سازمان ­پزشکان­ بدون­ مرز، ضمن حضور در مناطق بحران­ زده و شناسایی آسیب­ های حادثه، به محرومین، درماندگان و آوارگان ناشی از عوامل و مصائب مذکور کمک نموده­ اند.
ملاحظات اخلاقی: در پژوهش حاضر، پای­بندی به روش علمی، اصول اخلاقی، امانت­داری و مالکیت فکری و معنوی رعایت شده ­است.
نتیجه‌گیری: نهادهای جامعه­ مدنی تحققِ عینی حقّ برخورداری برابر و دسترسی عادلانه آحادِ بشر به­ خدمات بهداشتی و پزشکی را بدون توجّه به ­هر نوع از اشکال تبعیض ­آمیز میّسر می­ سازد.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1398/11/26 | پذیرش: 1399/5/15