دوره 4، شماره 15 - ( زمستان 1389 )                   جلد 4 شماره 15 صفحات 91-106 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه حقوق جزا و جرم‌شناسی، دانشکده‌ی حقوق، دانشگاه شهید بهشتی، رییس انجمن ایرانی جرم شناسی، رییس مرکز و کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهید بهشتی
2- مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران، عضو انجمن علمی حقوق پزشکی ایران
چکیده:  

سقط جنین را می‌توان حول محور دو حق بنیادین مورد واکاوی قرارداد. نخست، حق مادر برای داشتن دوران بارداری و دوم حق جنین مبنی بر حیات در دوران بارداری؛ از این‌رو، مبنای جرم‌انگاری سقط جنین ترجیح یکی از این دو حق می‌باشد. نگارندگان در این نوشتار می‌کوشند از رهگذر تبیین عناصر متشکله‌ی جرم سقط جنین و ملاک تحقق این جرم، دو دیدگاه را مورد بررسی قرار دهند: دیدگاه نخست سقط جنین را ناظر به انقطاع عمدی دوران بارداری دانسته و لذا مبنای جرم‌انگاری را حمایت از حق مادر نهاده است و دیدگاه دوم سقط جنین را اخراج عمدی جنین از رحم مشروط به آنکه قابل زیست نباشد تلقی نموده است؛ بنابراین، جرم‌انگاری سقط جنین را بر مبنای حمایت از حق جنین بنا نهاده است. بی‌تردید، اتخاذ هر یک از این دو دیدگاه در حقوق جزای پزشکی آثار متفاوت حقوقی را به دنبال خواهد داشت. لذا این نوشتار بر آن است تا از منظر ارکان تحقق جرم سقط جنین و نحوه‌ی واکنش کیفری قانون‌گذار در قبال این جرم، مبنای متخذه در جرم‌انگاری سقط جنین را با نگاهی اجمالی به رویکرد قانون‌گذار فرانسوی و با تأکید بر نگرش حاکم بر قانون مجازات اسلامی 1375هـ. ش. مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.


دریافت: 1389/6/20 | پذیرش: 1389/8/26

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.