دوره 14، شماره 55 - ( زمستان 1399 )                   جلد 14 شماره 55 صفحات 111-139 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alishahi Ghalehjoughi A, Riyahi Rad S. Effect of Premenstrual Syndrome on Delinquency. Medical Law Journal. 2020; 14 (55) :111-139
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1125-fa.html
علیشاهی قلعه‌جوقی ابوالفضل، ریاحی‌راد صدیقه. تأثیر سندروم پیش از قاعدگی در قصد ارتکاب جرم. فصلنامه علمی- پژوهشی حقوق پزشکی. 1399; 14 (55) :111-139

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1125-fa.html


1- گروه الهیات، دانشگاه فرهنگیان، تهران، ایران. (نویسنده مسؤول)
2- دانشگاه یاسوج، یاسوج، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: واکنش کیفری نسبت به جرم متوقف و متأثر بر محرزشدن عناصری چند همچون عنصر قانونی، عنصر مادی و عنصر معنوی است. فقدان هر یک از این عناصر موجب مخدوش‌شدن اهلیت جزایی افراد می‌شود. بیماری‌ها و اختلالات روانی از جمله عواملی هستند که به دلیل تأثیر بر عنصر روانی جرم، موجب تغییر در مجازات می‌شوند. سندروم پیش از قاعدگی یا PMS حالتی است که به عنوان اختلال روانی شناخته شده و با وجود شیوع آن در کشور، اما در قوانین کشور اثری از آن یافت نمی‌شود، هرچند در مورد اختلالات روانی، وضع قانون صورت گرفته است، ولی همچنان قوانین موجود با کاستی‌هایی در مورد اختلالات کم‌تر دیده‌شده مانندPMS ، رو به روست.
روش: پژوهش حاضر با روش تحلیلی ـ توصیفی، با بررسی واژه «أذی» در آیه 222 سوره بقره و سیر واکنش جسم و روان زنان در اثر سندروم پیش از قاعدگی، همچنین با تکیه بر ادله پزشکی و حقوقی به بررسی امکان‌سنجی تأثیر این سندروم بر فقدان عنصر معنوی جرم و قصد، در نتیجه از میان‌رفتن اهلیت جزایی فرد، می‌پردازد.
یافته‌ها: در پژوهش حاضر مشخص شد که سندروم پیش از قاعدگی، پتانسیل و قابلیت قرارگیری در زمره بیماری‌های روانی را دارا است. همچنین ارتباط موجود بین این نوع سندروم و رفتار شخص از نظر پزشکی ثابت شد که این تأثیر می‌تواند خود را در احکام صادره نشان دهد.
ملاحظات اخلاقی: پژوهشگران این پژوهش، به دنبال شفاف‌سازی مسأله‌ای مبهم هستند و در رسیدن به پاسخی مناسب سعی می‌کنند از طریق روش‌های منطقی مسیر خود را به سمت هدفشان طی کنند. در پژوهش حاضر با رعایت امانت از منابع مورد استفاده شده، سعی بر به کارگیری تمام ملاحظات اخلاقی مورد نیاز در یک پژوهش شده است.
بحث و نتیجه‌گیری: سندروم پیش از قاعدگی یا PMS از جمله بیماری‌های روانی است که می‌تواند بر حالات رفتاری فرد تأثیر بگذارد که نتیجه آن مختل‌شدن عناصر سازنده جرم است.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1399/1/28 | پذیرش: 1399/6/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Medical Law

Designed & Developed by : Yektaweb