دوره 15، شماره 56 - ( 1-1400 )                   جلد 15 شماره 56 صفحات 157-141 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saberi M, Asadian A, Moradi H, Alebouyeh A. Review of the position of medical and medical services status in the context of Iran's social security rights. MLJ. 2021; 15 (56) :141-157
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1140-fa.html
صابری مهدی، اسدیان احمد، مرادی حسن، آل بویه علی. بررسی جایگاه خدمات درمانی و پزشکی در بستر حقوق تأمین اجتماعی ایران. مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی. 1400; 15 (56) :157-141

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1140-fa.html


1- گروه حقوق، واحد امارات، دانشگاه آزاد اسلامی، دبی، امارات متحده عربی
2- گروه حقوق، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
3- گروه حقوق، دانشگاه تهران، تهران، ایران
4- گروه حقوق، واحد یاسوج، دانشگاه آزاد اسلامی، یاسوج، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: حقوق تأمین اجتماعی به مثابه ابزاری برای توزیع مجدد درآمدها، مظهر استقرار و تضمین امنیت و عدالت اجتماعی و موجد آرامش خاطر و عزت نفس در افراد، می تواند اهمیت و نقش بسزایی در حمایت از جامعه در برابر کلیه مخاطرات ناشی از بحران­ های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایفا نماید، بنابراین پرداختن به این حقوق در شرایطی که سرلوحه برنامه­ های دولت جمهوری اسلامی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است از اهمیت بسزایی برخوردار است. شرط تعالی و موفقیت هر نظام در تدوین، بکارگیری و اجرای دقیق و صحیح این اصول می­ باشد.
مواد و روش‌ها: این تحقیق ازنوع نظری بوده و روش تحقیق به صورت توصیفی –تحلیلی می­ باشد. روش جمع­ آوری اطلاعات به صورت کتابخانه­ ای است و با مراجعه به اسناد، کتب و مقالات انجام گرفته است.
یافته‌ها: خدمات پزشکی و درمانی نیز یکی دیگر از ضروریاتی است که بیمه­ شده به آن نیازمند است. بیمه­ شده­ای که با مشارکت و پرداخت حق بیمه و حق سرانه درمان همواره چشم امید به روزی دوخته است که بتواند از این خدمات استفاده کند و با حمایت درمانی تأمین اجتماعی از وی مقداری از درد و آلام او کاسته شود.
ملاحظات اخلاقی: در همه مراحل نگارش پژوهش ضمن رعایت اصالت متون، صداقت و امانت­دار رعایت گردیده است.
نتیجه ­گیری: نظام کنونی تأمین اجتماعی در ایران شامل دو بخش نظام بیمه­ ای و نظام حمایتی می­ باشد. بر همین اساس بیشترین خدماتی که از سوی تأمین اجتماعی انجام می­ شود خدمات حوزه بیم­ای و درمانی است. ارائه خدمات درمانی و پزشکی در تأمین اجتماعی ایران به دو شیوه و زیر نظر معاونت درمان سازمان ارائه می­ شود. در شیوه اول این خدمات بصورت مستقیم ارائه می­ شود که بیمه­ شده پس از شروع به اشتغال در محیط کار و ارسال اولین لیست حقوقی وی که یک ماه پس از اشتغال صورت می­ گیرد، صاحب دفترچه درمانی می­ شود و می­ تواند از خدمات استفاده کند. بیمه­ شده با مراجعه مستقیم به مراکز درمانی و بیمارستان­ های تأمین اجتماعی به صورت رایگان از خدمات درمانی استفاده ­کنند. در شیوه دوم که ارائه خدمات درمانی به صورت غیرمستقیم می­ باشد سازمان تأمین اجتماعی با عقد قرارداد و خرید خدمات درمانی و پزشکی جهت بیمه­ شدگان با سایر موسسات درمانی دولتی و خصوصی، شرایط استفاده بیمه­ شدگان از این خدمات را فراهم می­ کند. به نحوی که امروزه به جهت اهمیت سیاسی، اقتصادی و حتی امنیتی از این اصول نه تنها به عنوان «ابزار و بستر توسعه» بلکه یکی از «اهداف توسعه پایدار» نام می­ برند.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1399/2/20 | پذیرش: 1399/8/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Medical Law Journal

Designed & Developed by : Yektaweb