دوره 15، شماره 56 - ( 1-1400 )                   جلد 15 شماره 56 صفحات 178-159 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Azizi R, Tavajohi A A, Rajabiyeh M H, Gol Khandan S. Trials to criminal law and forensics in the fundamental origins of crime. MLJ. 2021; 15 (56) :159-178
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1297-fa.html
عزیزی رحیم، توجهی عبدالعلی، رجبیه محمدحسین، گل خندان سمیرا. چالش های پیش روی حقوق کیفری و پزشکی قانونی در قبال اسباب زمینه ای دخیل در جنایت. مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی. 1400; 15 (56) :178-159

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1297-fa.html


1- گروه حقوق کیفری و جرم‌شناسی، دانشکده علوم انسانی، واحد خمین، دانشگاه آزاد اسلامی، خمین، ایران
2- گروه حقوق جزا و جرم شناسی، دانشکده حقوق، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
3- گروه حقوق کیفری و جرم شناسی، دانشکده علوم انسانی، واحد خمین، دانشگاه آزاد اسلامی، خمین، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: احراز سببیت در جنایات عمدی و غیر‌عمدی از پیچیده‌ترین مباحث حقوق کیفری و پزشکی قانونی است، در این بین دخالت اسبابی که ناشی از ویژگی‌های مجنی­ علیه هستند و در درون مجنی‌علیه و به عنوان اسباب زمینه­­­­­­ ای مطرح می‌‌‌گردند، این پیچیدگی را از حیث وجود یا عدم سببیت ناشی از آنها و چگونگی تأثیر، چند برابر می‌کند. در این مقاله با موضوع چالش­ های پیش­روی حقوق کیفری و پزشکی قانونی در قبال اسباب زمینه­ ای دخیل در جنایت و با توجه به اهمیت و ضرورت موضوع از حیث اختلاف نظر در خصوص نقش اسباب زمینه­ ای در رویه قضایی پرداخته شده است. این مقاله با هدف ارائه الگویی متناسب از چگونگی نقش اسباب زمینه­ ای ضمن بررسی برخی آراء صادره مرتبط با اسباب‌زمینه‌ای می باشد.
مواد و روش‌ها: این مقاله توصیفی تحلیلی، و با بهره­ گیری از روش اسنادی و استفاده از ابزار فیش­ برداری تهیه و تدوین گردیده است.
یافته‌ها: یافته­ ها حاکی از این است که؛ سبب زمینه­ ای با نظر کارشناسی پزشکان قانونی در کنار مباشر و یا سایر اسباب می­ تواند با ایفای نقش ایجادی در حصول نتیجه مجرمانه مطرح شود، لیکن در بیشتر موارد نقش سبب زمینه­ ای، تسریع و یا تشدید اثر فعل مباشر و یا سایر اسباب می­ باشد و در این­ گونه موارد اطلاق عنوان سبب به زمینه موجود و تعیین سهم در نتیجه حاصله مورد پذیرش نمی­ باشد، ولی می‌توان در کنار مباشر و یا سایر اسباب سهمی را برای آن در نظر گرفت.
ملاحظات اخلاقی: از ابتدا تا انتهای مقاله با پایبندی به اصول صداقت و امانت­داری تهیه و تدوین گردیده است.
نتیجه‌گیری: با توجه به سکوت قانون در نظام حقوقی ایران و از طرف دیگر فقدان قواعد فقهی صریح در مورد نقش و تأثیر اسباب زمینه­ ای، در بررسی رویه قضایی محاکم کیفری ایران، از یک طرف شاهد تشتت آراء هستیم که برخی از دادگاه‌ها، تأثیر اسباب زمینه­ ای را نپذیرفته و برخی دیگر بر مبنای نظریات پزشکی قانونی، آن را پذیرفته­ اند که در موارد متعددی رویه قضایی با پذیرش نقش و سهم برای اسباب زمینه­ ای که فقط نقش تشدید‌کننده و یا تسریع‌کننده در جنایت ارتکابی داشته­­ اند، از مسیر انصاف و عدالت و رعایت اصل برابری اشخاص دور شده‌‌­اند و ضروری است و می­ طلبد در راستای حمایت از مجنی­ علیه ضعیف­ تر و دارای سبب زمینه­ ای مورد پذیرش قرار دهد.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1399/5/21 | پذیرش: 1399/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Medical Law Journal

Designed & Developed by : Yektaweb