دوره 15، شماره 56 - ( 1-1400 )                   جلد 15 شماره 56 صفحات 1028-1009 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Makhdoomi A, Kheradmandi S, Pourkarami3 J. Explain the nature of medical contracts by looking at the responsibility arising from medical operations. MLJ. 2021; 15 (56) :1009-1028
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1427-fa.html
مخدومی عاطفه، خردمندی سعید، پورکرمی جواد. تبیین ماهیت قراردادهای پزشکی با نگاهی به مسئولیت ناشی از عملیات پزشکی. مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی. 1400; 15 (56) :1028-1009

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1427-fa.html


1- گروه حقوق خصوصی، واحد کرمانشاه، دانشگاه آزاد اسلامی، کرمانشاه، ایران
2- گروه حقوق، واحد کرمانشاه، دانشگاه آزاد اسلامی، کرمانشاه، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: در نظام حقوقی ایران نقض مقررات پزشکی در برخی موارد جرم­انگاری و برای پزشک مسئولیت کیفری در نظر گرفته است و در برخی موارد دیگر، موجبات مسئولیت مدنی پزشک را فرآهم آورده است. با در نظر گرفتن این مسئله، هدف از پژوهش حاضر تحلیل ماهیت قراردادهای پزشکی، قلمرو، مبانی و آثار آن است.
مواد و روش‌ها: این تحقیق از نوع نظری بوده ‌روش تحقیق به صورت توصیفی - تحلیلی می‏ باشد و روش جمع‏ آوری اطلاعات بصورت کتابخانه‏ ای است و با مراجعه به اسناد، کتب و مقالات صورت گرفته است.
یافته‌ها: یافته­ های پژوهش حاضر نشان می­ دهد که قراردادهای پزشکی در قالب یک عنوان مستقل در منابع فقهی و حقوقی مورد شناسایی و اشاره قرار نگرفته است؛ در نتیجه باید قراردادهای مزبور را به عنوان یکی از مصادیق توافقات خصوصی افراد قلمداد نمود.
ملاحظات اخلاقی: در تمام مراحل نگارش پژوهش حاضر، ضمن رعایت اصالت متون، صداقت و امانت­داری رعایت شده است.
نتیجه‌گیری: از آن­جا که برای اثبات مسئولیت قراردادی پزشک، نیاز به اثبات تقصیر می ­باشد، تعهد پزشک در قالب قراردادهای پزشکی، تعهد به وسیله محسوب می ­شود. علاوه بر این، در قراردادهای مزبور جایگاه و نقش رضایت بیمار به اقدامات پزشک و شرط برائت پزشک از زیان‌های احتمالی ناشی از درمان حائز اهمیت است. عنصر رضایت و تراضی طرفین قرارداد پزشکی، نقش مهمی در رفع مسئولیت پزشک و معافیت او از ضمان و حتی جابجایی بار اثبات دارد.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1400/1/18 | پذیرش: 1400/5/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Medical Law Journal

Designed & Developed by : Yektaweb