دوره 16، شماره 57 - ( 1-1401 )                   جلد 16 شماره 57 صفحات 80-65 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Parvin M R, Jabbari A. A Criticism of the Approach Adopted by the Industrial Property Parliamentary Plan Regarding the Exclusion of New Medical Uses from the Patentable Subject Matters Using the Comparative Law with an Emphasis on Economic Impacts. MLJ 2022; 16 (57) :65-80
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1429-fa.html
پروین محمدرضا، جباری علیرضا. نقد رویکرد طرح مالکیت صنعتی در خصوص استثنای کاربرد درمانی جدید از حیطه اختراعات قابل ثبت با استفاده از حقوق تطبیقی و تأکید بر آثار اقتصادی. مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی. 1401; 16 (57) :65-80

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1429-fa.html


1- بخش تحقیقات بیوتکنولوژی میکروبی، پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، کرج، ایران
2- گروه حقوق مالکیت فکری، دانشکده حقوق، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران،
چکیده:  
زمینه و هدف: شناسایی کاربرد درمانی جدید که در صنعت داروسازی با عنوان هدف‌گذاری مجدد دارو نیز شناخته می‌شود، فرآیندی است که به موجب آن کاربرد درمانی جدیدی برای داروهای موجود شناسایی می‌شود. با توجه به مزایایی که این فرآیند نسبت به شناسایی ماهیت شیمیایی جدید دارد بسیاری از شرکت‌های داروسازی تمرکز خود را بر استفاده از این راهبرد معطوف کرده‌اند. در اسناد بین‌المللی و منطقه‌ای رویکرد واحدی وجود ندارد، به طوری که برخی اسناد حکمی در این خصوص نداشته، برخی قائل به حمایت و برخی اقدام به استثنای این قبیل اختراعات کرده‌اند. رویکرد قانونگذار ایران در شرایط کنونی به نحوی است که علیرغم سکوت قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری ۱۳۸۶ می‌توان این دسته از اختراعات را، با مد نظر قراردادن مواد ۲ و ۴ این قانون، قابل حمایت تلقی کرد. با این حال، یکی از مواردی که به موجب بند دوم ماده ۴ طرح حمایت از مالکیت صنعتی از حیطه حمایت از اختراع استثنا شده است، کاربرد جدید از فرآورده‌ها یا فرآیندهای شناخته شده می‌باشد، لذا در این مقاله ضمن بررسی رویکرد اسناد بین‌المللی و قوانین کشورها، مزیت‌های هدف‌گذاری مجدد دارو از منظر اقتصادی و آثار نامطلوب احتمالی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته تا از این طریق بتوان رویکرد تقنینی ایران در این خصوص را به بسته به مورد، تأیید یا مورد انتقاد قرار داد.
روش: این مقاله به صورت تحلیلی ـ تطبیقی می‌باشد و با روش کتابخانه‌ای، با بهره‌گیری از ابزار فیش‌برداری تهیه و تدوین گردیده است.
ملاحظات اخلاقی: در تمامی مراحل نگارش مقاله حاضر، اصول اخلاقی پژوهش، به ویژه اصالت متن، صداقت، رازداری و امانتداری رعایت شده است.
یافته‌ها: یافته‌ها حاکی از این است که یکی از دلایل ابرازی در خصوص عدم حمایت از این دسته از اختراعات، آثار اقتصادی نامطلوبی است که ممکن است بر فعالیت ژنریک‌سازان و افزایش قیمت دارو در بازار رخ دهد، به نحوی که ورود این شرکت‌ها به بازار با موانع جدی مواجه شده یا دشوار شود و در نتیجه قیمت دارو افزایش یابد.
نتیجه‌گیری: بررسی‌های انجام‌یافته نشان می‌دهد رویکرد برخی از کشورها و اسناد بین‌المللی در مخالفت با موضوع، بدون توجه به ماهیت و محدوده حمایتی این نوع اختراعات، مزایای اقتصادی آن نسبت به توسعه ماهیت شیمیایی جدید، نهاد برچسب‌گذاری ناقص و در نتیجه عدم اخلال در فعالیت ژنریک‌سازان و افزایش قیمت دارو است.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1400/6/27 | پذیرش: 1400/9/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Medical Law Journal

Designed & Developed by : Yektaweb