جلد 16 - ویژه‌نامه تحولات حقوقی                   جلد 16 - ویژه‌نامه تحولات حقوقی صفحات 60-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Golchin P, Shahbazi A, Najafi P. The Children Rights in the Arrangement of Suicide Operations Case Study: Boko Haram. MLJ 2022; 16 :45-60
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1492-fa.html
گلچین پدرام، شهبازی آرامش، نجفی فیروز. حقوق کودکان در عملیات انتحاری: مطالعه موردی بوکوحرام. مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی 1401; 16 () :60-45

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1492-fa.html


1- گروه حقوق، دانشکده حقوق، واحد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌آباد، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: در جهان امروز و در شرایطی که لزوم تحقق ارزش‌های انسانی بیش از پیش در جامعه بین‌المللی احساس می‌شود، کودکان می‌بایست از جمیع حقوق بشری خود و یک زندگی سالم و رو به رشد برخوردار باشند. با وجود این روند سوءاستفاده از کودکان به ویژه در قالب فعالیت‌های تروریستی و عملیات انتحاری همچنان آهنگی رو به رشد دارد. جامعه بین‌المللی همراه با سیر تحولات مربوط به تحقق جمیع حق‌های بشری و در قالب اسناد بین‌المللی متعدد در تلاش بوده است تا در راستای صیانت از کودکان گام‌های ارزشمند و تعیین‌کننده را بردارد. هدف این مقاله با بهره‌گیری از منابع کتابخانه‌ای، اینترنتی و اسناد بین‌المللی، بررسی حقوق کودکان و چگونگی برقراری حمایت‌های مؤثر از آن‌ها در مواجهه با بحران تروریسم و آثار و پیامدهای عملیات انتحاری بر سلامت جسمی و روانی کودک در گستره حقوق بین‌الملل می‌باشد.
روش: این تحقیق از نوع نظری بوده و روش تحقیق به صورت توصیفی ـ تحلیلی می‌باشد و روش جمع آوری اطلاعات به صورت کتابخانه‌ای است و با مراجعه به اسناد، کتب و مقالات صورت گرفته است.
ملاحظات اخلاقی: در تمام مراحل نگارش پژوهش حاضر، ضمن رعایت اصالت متون، صداقت و امانتداری رعایت شده است.
یافته‌ها: دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای بین‌المللی و همچنین گروه‌های غیر دولتی حقوق بشری در کشورهای توسعه‌یافته و مدرن می‌بایست کمک کنند تا جریان حقوق بشری جدیدی در حمایت از اقشار ضعیف‌تر مثل کودکان، زنان و... ایجاد شود. در نهایت باید پذیرفت که اگرچه دلایل فعالان حقوق بشر و طرفداران توسعه هنجاری در خصوص حقوق کودک سرباز قابل تأمل است، اما عدم پیشرفت تلاش‌ها در این حوزه را می‌توان به این دلیل دانست که اولاً افکار عمومی جهانی هنوز به طور گسترده‌ای متوجه مسأله کودک سرباز نشده است. تجربه نشان می‌دهد جامعه بین‌المللی به طور کلی و دولت‌ها به طور خاص، زمانی که مسأله‌ای به حد بحران برسد و یا فشار افکار عمومی و جامعه مدنی بسیار زیاد باشد، نسبت به توسعه هنجاری در حقوق بین‌الملل اقدام می‌ورزند.
نتیجه‌گیری: استفاده بوکوحرام از کودکان در مناطق مختلف باعث شده که پیامدهای اخلاقی و جسمی و روانی برای کودکان به وجود بیاید. شدت جنایاتی که توسط این گروه صورت گرفته شده است، بیشتر از جنایاتی است که در گذشته توسط گروه‌های تروریستی و شورشی اتفاق افتاده است. اسناد بین‌المللی موجود در خصوص حمایت از کودکان مفید هستند، اما این اسناد دارای ضمانت اجرایی قوی و مؤثر نیستند، برای رفع این نقص دولت‌ها به عنوان تابعان فعال حقوق بین‌الملل باید با یکدیگر، همکاری و همبستگی کامل داشته باشند و در این زمینه اقداماتی را انجام بدهند.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1400/10/22 | پذیرش: 1401/5/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Medical Law Journal

Designed & Developed by : Yektaweb