دوره 7، شماره 27 - ( زمستان 1392 )                   جلد 7 شماره 27 صفحات 88-67 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Abbasian L, Abbasi M. HIV-Positive Men’s Awareness of Labour and Social Security Regulations. MLJ. 2013; 7 (27) :67-88
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-176-fa.html
عباسیان لادن، عباسی محمود. آگاهی مردان شاغل مبتلا به اچ. آی. وی/ ایدز از قوانین و مقررات کار و تأمین اجتماعی. مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی. 1392; 7 (27) :88-67

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-176-fa.html


1- مرکز تحقیقات ایدز، انیستیتو کاهش رفتارهای پرخطر، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- رییس مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:  

زمینه و هدف: بیماران مبتلا به اچ.آی.وی در ایران با مشکلات اجتماعی مانند طرد و تبعیض در محل کار مواجهند و عدم آگاهی آنان به ایدز از قوانین و مقررات کار و تأمین اجتماعی به عدم توامندی آنان در جهت احیاء حقوق خویش می انجامد. هدف اصلی این مطالعه، تعیین میزان آگاهی مردان شاغل حقوق بگیر مبتلا به اچ. آی. وی/ ایدز مراجعه کننده به کلینیک ایدز بیمارستان امام خمینی تهران از قوانین و مقررات کار و تأمین اجتماعی است. روش بررسی: این پژوهش، یک مطالعه توصیفی- تحلیلی است. حجم نمونه 113 نفر بوده که با روش نمونه گیری غیر احتمالی متوالی آسان و در دسترس تعیین و انتخاب و داده ها از طریق پرسشنامه محقق ساخته گردآوری شد. یافته‌ها: اکثر مردان شاغل مبتلا به اچ. آی. وی/ ایدز آگاهی بالایی (9/61 درصد) از قوانین و مقررات کار و تأمین اجتماعی داشته و اقلیت ناچیزی (3/5 درصد) از آنان از آگاهی پایین برخوردار بودند. آگاهی اکثر آنان از قوانین و مقررات اصول کار، شرایط کار و خدمات رفاهی و بهداشت کار در سطح بالایی (به ترتیب، 2/75 درصد، 7/86 درصد و 1/61 درصد) قرار داشت. در مقابل، غالب آنان از قوانین و مقررات اشتغال اتباع بیگانه و مراجع حل اختلاف آگاهی متوسطی (به ترتیب، 3/51 درصد و 2/75 درصد) داشتند. نتیجه‌گیری: آگاهی از حقوق کار و تأمین اجتماعی به عنوان یک بسته حمایتی شاغلین مبتلا به اچ. آی. وی/ ایدز تلقی می شود. درگیر کردن رسانه های ارتباط جمعی در اطلاع رسانی و اجرای برنامه های آموزشی مربوط به حقوق این بیماران در ارتقاء سطح آگاهی آنان ضروری است.


دریافت: 1391/12/22 | پذیرش: 1392/3/2

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Medical Law Journal

Designed & Developed by : Yektaweb