جلد 12 - ویژه‌ نامه حقوق بشر و حقوق شهروندی                   جلد 12 - ویژه‌ نامه حقوق بشر و حقوق شهروندی صفحات 19-7 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khajezadeh A. Responsibility of International Companies in Cases of Violation of Human Rights Obligations. MLJ 2018; 12 :7-19
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1219-fa.html
خواجه‌زاده امیر. مسؤولیت شرکت‌های بین‌المللی در موارد نقض تعهدات حقوق بشر. مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی. 1397; 12 () :7-19

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1219-fa.html


گروه حقوق خصوصی، واحد دامغان، دانشگاه آزاد اسلامی، دامغان، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: رویکرد فعالان حقوق بشر چنین متمرکز شده است که امور و نکات مربوط به رعایت حقوق بشر و یا نقض آن، مسؤولیت شرکت‌های بین‌المللی نیز گردد. بنابراین هدف از انجام این پژوهش بررسی مسؤولیت شرکت‌های بین‌المللی در موارد نقض تعهدات حقوق بشر در جوامع است.
مواد و روش‌ها: روش پژوهش حاضر به صورت تحلیلی ـ توصیفی و با استفاده از داده‌های کتابخانه‌ای به روش فیش‌برداری از متون حقوقی تهیه شده است.
یافته‌ها: قوانین بین‌المللی حقوق بشر، شرکت‌های بین‌المللی را موظف می‌سازد تا بر اساس ضوابط مشخصی عمل ‌کنند و یا از برخی اعمال مشخص خودداری ورزند تا حقوق انسانی و آزادی‌های اساسی افراد و گروه‌ها، ترویج و حفاظت گردد. با عضوشدن در معاهدات بین‌المللی، شرکت‌ها متعهد به اجرای مسؤولیت‌ها و وظایفی می‌گردند که مطابق آن، باید حقوق انسانی افراد مورد احترام قرار‌ گیرد و دولت‌ها نیز از این حقوق حمایت نمایند.
نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش نشان می‌دهد که از نقض حقوق بشر توسط شرکت‌های بین‌المللی نمی‌توان جلوگیری کرد، اما به نظر می‌رسد که هیچ الزامی برای شرکت‌ها به منظور رعایت حقوق بشر وجود ندارد. اقدامات بین‌المللی سازمان ملل و سازمان جهانی کار نیز بر این نکته صحه گذارده است، از آنجایی که شرکت‌ها هنوز تابعان اصلی حقوق بین‌الملل نیستند، نمی‌توان مجازاتی یا الزامی برای آنان در نظر ‌گرفت و توافق کشورها نیز به آسانی امکان‌پذیر نیست و فقط می‌توان از طریق اقدامات داوطلبانه و سیاست‌های تشویقی و آگاه‌سازی، شرکت‌ها را به رعایت حقوق بشر تشویق کرد.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1397/5/15 | پذیرش: 1399/3/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Medical Law Journal

Designed & Developed by : Yektaweb