دوره 15، شماره 56 - ( 1-1400 )                   جلد 15 شماره 56 صفحات 429-419 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pezeshki S, Hosseini S A, Nazemi Ashani M H. Review of legal regulations related to the fetus based on the issues of his physical and mental health in the family center. MLJ. 2021; 15 (56) :419-429
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1296-fa.html
پزشکی سارا، حسینی سیدعلیرضا، ناظمی آشنی محمدحسین. بررسی مقررات حقوقی مرتبط با جنین با تکیه بر قضایای سلامت جسمی و روحی او در کانون خانواده. مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی. 1400; 15 (56) :429-419

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1296-fa.html


1- واحد محلات، دانشگاه آزاد اسلامی، محلات، ایران
2- گروه الهیات و معارف اسلامی، واحد محلات، دانشگاه آزاد اسلامی، محلات، ایران
3- گروه معارف، دانشگاه فرهنگیان، سمنان، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: خانواده دارای اجزای مختلفی است که زن و مرد اعضای اصلی این پیکرند و هریک با ایفای نقشی، زمینه سلامت و پویایی جامعه را فراهم می‌سازند. تفاوت‌های حکیمانه نقش‌ها و فعالیت‌های زن و مرد ضامن هماهنگی و پویایی مجموعه و مانع بروز اختلال در این پیکر واحد است. ضمن آن که ایجاد جامعه‌ای پویا و انسان‌هایی متکامل نیز در گروه هماهنگی و مودت متقابل اعضا به ویژه روابط زن و مرد در کانون خانواده است. برای قوانین خانواده، به دلیل اهمیت ویژه موضوع، قوانین خاصی نیز وضع شده است، در این تحقیق به بررسی حقوق مترتب بر سلامت جسمی و روحی جنین تحت لوای حقوق خانواده، در نصوص تقنینی ایران پرداخته مقصود اصلی خواهد بود.
مواد و روش‌ها: این تحقیق با استفاده از منابع کتابخانه­ای و به شیوه تحلیلی-توصیفی تدوین گردیده است.
یافته‌ها: یافته­ها حاکی از آن است که اکثر مردم قوانین و مقررات مربوط به جنین را نمی­دانند در حقیقت احکام مربوط به جنین هم در حاشیه­ی کتاب‌ها قرار گرفته است، این مقاله بخشی از احکام مربوط به جنین آمده است.
ملاحظات اخلاقی: در این تحقیق از ابتدا تا انتها بر اصل امانت­داری و صداقت تهیه و تدوین شده است.
نتیجه‌گیری: خانواده به­مثابه یک پیکر زنده، دارای اجزای مختلفی است که زن و مرد اعضای اصلی این پیکرند و هریک با ایفای نقش خاص خود، زمینه سلامت و پویایی جامعه را فراهم می‌سازند. تفاوت‌های حکیمانه نقش‌ها و فعالیت‌های زن و مرد ضامن هماهنگی و پویایی مجموعه و مانع بروز اختلال در این پیکر واحد است. ضمن آن که ایجاد جامعه‌ای پویا و انسان‌هایی متکامل نیز در گروه هماهنگی و مودت متقابل اعضا به ویژه روابط زن و مرد در کانون خانواده است. برای قوانین خانواده، به دلیل اهمیت ویژه موضوع، قوانین خاصی نیز وضع شده است، در این تحقیق به بررسی حقوق مترتب بر سلامت جسمی و روحی جنین تحت لوای حقوق خانواده، در نصوص تقنینی ایران پرداخته مقصود اصلی خواهد بود. باید گفت که با توجه به کثرت مسایل مربوط به حقوق عمومی و خصوصی افراد در بعد از ولادت و احکام مربوط به آن، سبب گردید. احکام مربوط به جنین در لابلای کتب فقهی در حاشیه قرار گیرد و مردم با ابتدای‍ی‌ترین حقوقی که خداوند برای انسان در مرحله قبل از ولادت مقرر کرده است بی‌اطلاع باشند، لذا از نظر قرآن، انسان قبل از ولادت در دوره جنینی چندین مرحله تکاملی را پشت سر می‌گذارد تا شایستگی دریافت روح انسانی را پیدا کند، سپس بعد از بدست آوردن امکانات وجودی لازم جهت ادامه حیات با اراده خداوند متولد می‌گردد نتایج حاکی از آن است که بعد از انعقاد نطفه جنین، اولین حق او حق حیات می‌باشد. همان طور که ذکر شد، هم شریعت اسلامی و هم قانون موضوعه بر آن تأکید داشتند. اما تنها حق حیات منظور و مقصود اصلی نمی‌باشد و جنین حق دارد در رحم مادر زندگی مطلوبی داشته باشد و سلامت جسمی و روحی او تأمین شود.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1399/8/24 | پذیرش: 1399/11/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Medical Law Journal

Designed & Developed by : Yektaweb