جلد 15 - ویژه نامه نوآوری حقوقی                   جلد 15 - ویژه نامه نوآوری حقوقی صفحات 214-197 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ramazani E, Masoud G, Shekarchizadeh M. Counter-narcotics in the light of international instruments with emphasis on the normative hierarchy of international law. MLJ. 2021; 15 :197-214
URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1394-fa.html
رمضانی اسماعیل، مسعود غلامحسین، شکرچی زاده محسن. مبارزه با مواد مخدر در پرتو اسناد بین المللی با تأکید بر سلسله مراتب هنجاری حقوق بین الملل. مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی. 1400; 15 () :214-197

URL: http://ijmedicallaw.ir/article-1-1394-fa.html


1- گروه حقوق، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران
2- گروه حقوق، واحد نجف ‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف‌ آباد، ایران
چکیده:  
زمینه و هدف: یکی از معضلات اجتماعی جوامع، پدیده جرم و بزهکاری است که در اثر مسائل و مشکلات اجتماعی نظیر فقر، بیکاری، بحران‌های اقتصادی و اجتماعی، دگرگونی در قوانین و الگوهای اجتماعی، تضعیف اعتقادات مذهبی و در کل بر هم خوردن تعادل در نظم اجتماعی پدید می‌آید. در این میان یکی از عوامل و آسیب‌هایی که بزهکاری را به دنبال دارد، مواد مخدر می‌باشد.
مواد و روش‌ها: این تحقیق از نوع نظری بوده ‌روش تحقیق به صورت توصیفی تحلیلی می‏ باشد و روش جمع‏ آوری اطلاعات بصورت کتابخانه‏ای است و با مراجعه به اسناد، کتب و مقالات صورت گرفته است.
یافته‌ها: در ارتباط با تولید و استفاده از مواد مخدر باید به این نکته دقت داشت که استفاده از مواد مزبور، ارتباط بسیار نزدیکی با وضعیت بهداشت و سلامت جامعه بین­ المللی دارند. این ویژگی باعث می­ شود که در فضای حقوق نیز حساسیت فراوانی نسبت به آن­ها ایجاد شود. تولید و استفاده از مواد مخدر به صورت مستقیم حق بر سلامت را تهدید می­ کند. حق بر سلامت نیز به عنوان یکی از مصادیق حق حیات قلمداد می­ شود. از طرفی نیز حق حیات یک عنوان کلی در نظام حقوق بشر بین­المللی است که زیرمجموعه حقوق بنیادین بشری قرار می ­گیرد.
ملاحظات اخلاقی: در تمام مراحل نگارش پژوهش حاضر، ضمن رعایت اصالت متون، صداقت و امانت­داری رعایت شده است.
نتیجه‌گیری: تعهدات دولت ­ها در زمینه ممنوعیت تولید و استفاده از مواد مخدر به واسطه ارتباط نزدیک با «حق بر سلامت» و «حق حیات» دارای وصفِ «آمره» می­ باشند. در نتیجه در فضای حقوق مسئولیت بین­ المللی این امکان وجود دارد که الگوی مسئولیت مشدد (یا همان مسئولیت برای نقض قواعد آمره) برای دولت ­ها در نظر گرفته شود.
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1400/1/21 | پذیرش: 1400/5/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی پژوهشی حقوق پزشکی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Medical Law Journal

Designed & Developed by : Yektaweb